Ayak Sağlığının Püf Noktaları FloBlogger / 08.03.2017

 

Ayakkabılar üretilirken firmalar, ayak konforunu ve sağlığını korumak için belirli ölçüleri esas almaktadır. Bu ölçülere dikkat edilmediğinde ayakkabılar, ayak sağlığını olumsuz etkiler ve uzun vadede problemlere yol açar.

Vücudumuzun en zor görevini ayaklarımız üstlenmiştir. Ayaklar; yürümemizi, dengede durmamızı ve omuriliğimizin dik durmasını sağlar. Yürürken bir ayağımız dengeleyici rolü oynarken, bir diğeri vücudun bütün yükünü taşır. Ortalama bir insan günde yaklaşık 10.000 adım atmaktadır, bununla beraber yaklaşık 400 ton yükü de taşıdığı anlamına gelir.
Her insanın ayak yapısı birbirinden farklıdır. Bu da farklı ayak sağlığı sorunlarını beraberinde getirir.

Ayak yapısına uymayan ve ayak sağlığını esas almadan üretilmiş ayakkabıları kullanmak birçok geçici veya kalıcı deformasyonlara sebep olur. Örneğin; aşırı dar ve parmakları sıkıştıran ayakkabıları uzun süre kullanmak ayak kaslarının zayıflamasına, kemik yapısının değişmesine, bel ve sırt ağrılarının oluşmasına yol açar. Öte yandan ayağın tabanını tam olarak kavramayan düz ayakkabılar, taban düşmesine ve yine kemik yapısının bozulmasına sebebiyet verir.


Peki, doğru ayakkabı nasıl seçilir?

Ayakkabılar günlük kullanıma uygun olarak seçilmelidir. Gün içerisinde sıklıkla hareket halindeysek, ayak tabanımızı ve omuriliğimizi destekleyen, parmaklarımıza baskı uygulamayan,

Ayağımıza kolayca giren ve ayak bileğinden sıkarak, kan dolaşımını engellemeyen,         

Ayağımızın ön tarafına özellikle; parmak ve tırnaklara baskı uygulamayan, parmaklarımızın şeklini ayakkabı içinde değiştirmeyen,          

Tabanı ne çok yumuşak, ne çok sert,

Ayağı terletmeyen, hava alan,

Ayaklarımızda problemler varsa, bu problemleri göz önünde bulundurarak ayak yapısına uygun ayakkabıları tercih etmeliyiz.Ancak, ayak sağlığını korumak için doğru ayakkabı tercihi yeterli değildir. Ayak sağlığımızı bütünüyle koruyabilmek için, uzun yürüyüşlerden sonra veya ayakta uzun süre kaldıktan sonra mutlaka ayaklar dinlendirilmeli, ayakkabılar havalandırılmalıdır. Hijyen, ayak sağlığının en önemli noktalarından biridir ; ayaklar düzenli olarak yıkanmalı, yıkandıktan sonra mutlaka iyice kurutulmalı ve nemli bırakılmamalı, tırnakların hava alabilmesi için ojeler düzenli olarak temizlenmelidir.

 

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar