Ayakkabı Bakımınız İçin Tüyolar FloBlogger / 19.03.2017

Yaz mevsiminin sonuna gelmemizle gardıroplarımızı kışa hazırlamaya başladık. Peki ayakkabılarınızın bakımını nasıl sağlamalı ve nasıl saklamalısınız ki bir sonraki sezona yepyeni kalabilsinler?

1. Ayakkabının şeklini korumak için kutusunda muhafaza etmelisiniz.

Ayakkabılarınızın zarar görmemesi için, kutularına koyularak ayakkabıların deforme olmasını engellemelisiniz.

2. Ayakkabı şeklini koruyabilmek için tahta kalıp ya da içerisine kağıt sıkıştırarak saklayabilirsiniz.

Özellikle yazdan kışa geçerken ortaya çıkan botlarınızın şekli oldukça önemlidir, deri kısımlarındaki çatlamaları ve deformeleri önlemek için gazete benzeri kağıtlar ile doldurarak ayakkabınızın şeklini koruyabilirsiniz.


3. Ayakkabı temizliğine çözüm önerileri:

Kirlenen ayakkabılarınızı limon suyunu ve içme suyunu %50 oranında karıştırarak, hazırlanan karışımla ayakkabılarınızı silebilirsiniz. Gazete kağıdı ile güzelce ovaladığınız ayakkabılarınızı, limonun asitli yapısı sayesinde parıldatarak saklamalı ve gelecek yaza şimdiden hazır olmasını sağlamalısınız.

Ayakkabı türlerine göre bakım yapmak da ayakkabıların yeni kalmasını sağlayacaktır. Rugan ayakkabılarınızı badem yağı ile temizledikten sonra ılık yerlerde saklayabilir, deri ayakkabılarınızı muz kabuğu ile parlattıktan sonra yumuşak temiz bez yardımı ile ovalayarak yeni görünmesini sağlayabilirsiniz. Spor ayakkabılarınızda oluşan lekeleri ise süte bandırılmış bezle silerek temizleyebilir ve saklayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar