Cildiniz İçin Bakım Seansı FloBlogger / 03.04.2017 Vücudunuza, yüzünüze baktığınız gibi bakıyor musunuz?
Vücut ve yüzünüzdeki cildin arasındaki yaş farkını kapatmanız adına yapmanız gerekenleri sizin için araştırdık.
Cilt Yaşı Nedir?
Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organımızdır. Hayati önem taşıyan iç organlarımıza kıyasla cilt, hem iç hem de dış faktörlerin etkisiyle yaş alan bir organ. Genetik etkenler dışında, hava kirliliği, sigara, ultraviyole ışın (güneş radyasyonu) gibi pek çok farklı etkene bağlı olarak dışarıdan da yaşlanıyor. Dolayısıyla cildimizin yaşı, vücudumuzun yaşına kıyasla, ona ne kadar iyi baktığımıza göre değişiyor.Vücut bakımı ile yüz bakımı arasında fark var mıdır?
Yüzümüze nasıl bakıyorsak; sivilce tedavisi, siyah nokta temizliği, yağlardan arındırma gibi vücudumuza da o denli bakmalıyız. Güneşten korumalı, dış etkenlere maruz bırakmamalı ve her gün günlük bakımını yapmalıyız. Kısaca yüzümüzün ihtiyaç duyduğumuz bakıma aslında tüm vücudumuzun ihtiyacı var.
Vücuttaki yara izleri nasıl kapatılır?
Yapmanız gereken en önemli şey; oluşan yarayı veya izi kesinlikle güneş ışınlarından korumak olacaktır. İz bulunan bölgeyi güneş ışınlarından korumaya aldıktan sonra, izi iyileştirmeye yönelik kremlerle bakım yapılabilir. Yeni oluşmuş yara izine gerekli bakımı göstermediğiniz takdirde o bölge, cildin diğer kısımlarına göre birkaç ton daha açık bir renk halini alacaktır. Ancak belirtmekte fayda var; uzun zamandır bulanan bir yara izini kapatmak çok da mümkün değil. Yara izinin kapatılabileceği evreyi rengine bakarak anlayabilirsiniz; yara izi, kahverengi, kırmızı veya pütürlüyse o bölge hala tedavi edilebilir demektir.


Keratosis Pilaris (Tavuk Derisi) sorunu için ne yapılabilir?
Literatürdeki adı Keratosis Pilaris olan, halk arasında tavuk derisi görünümü adını verdiğimiz problem; genelde kolun üst bölgelerinde, kabarık ve pütürlü bir görünümün oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu sorun deride ölü kıl hücrelerinin, kıl kanallarını tıkamasıyla oluşur. Bu görünümden kurtulmak için düzenli olarak cildi en az tahriş eden bir peeling uygulaması yapılabilir.
Evde cildim için neler yapabilirim?
Artık günümüzde vücut bakımı için binlerce ürün bulunuyor. Önemli olan ise evde doğru bakımı uygulayabilmek. Sadece duş zamanımıza 15 dakika ilave ederek cilt tipimize uygun, dermatolojik olarak test edilmiş, kaliteli ürünlerle daha sağlıklı bir cilt görünümü elde etmek mümkün. Cildinizin ihtiyacına uygun olarak krem ve yağlarla, peeling uygulamalarıyla, şekillendiricilerle ve vücut fırçalarıyla kendi vücut bakımı seansınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar