Gamze Biran FLOblogger İçin Yazdı FloBlogger / 14.08.2016

Yazın en rahat ayakkabıları, espadriller… Sıcaklıklar yükselmeye devam ederken, yazın vazgeçilmez ayakkabılarının hikayesine göz atalım. Espadriller sandığımız gibi aslında sadece yaz ayakkabısı olarak ortaya çıkmamışlar. İspanya’nın Catalanya bölgesinde doğup, askerlerin, rahiplerin, maden işçilerinin iş ayakkabısı olarak giyilmeye başlamış, ikonik tabanının yapımında kullanılan ‘Esparto’ bitkisi sebebiyle de bu ismi almışlar. Zamanla tüm Avrupa’ya yayılmaya başlamış, rahatlığı ve hafifliği sebebiyle de yaz ayakkabısı olarak anılmaya başlamış.

Espadrillerin dünya çapında üne kavuşması ise 1940’larda başlıyor. Rita Hayworth ve Lauren Becall filmlerinde sıkça giydikleri espadrillerle beyaz perdede ayakkabıların popülerliklerini arttırdılar. 1970’lerin başında ise Yves Saint Laurent Paris’te gittiği bir fuarda İspanyol espadril üreticisi Castaner’le tanışmış ve bir sonraki koleksiyonuna dolgu topuklu espadrilleri ekleyerek, espadrilin moda dünyasındaki ikonik yerini almasını sağlamıştır.

Bu yaz ikonik espadriller altın çağını yaşıyor. Siz de ister dolgu topuk, ister düz tabanlı espadrillerden birkaç farklı renk ve desen dolaba eklemeyi unutmayın 🙂  Uçuşan elbiselerle, omuzları açıkta bırakan bluzlar ve şortlarla deneyebilirsiniz… Rahatlığının farkına vardıktan sonra vazgeçmenize imkan yok;)

Art Bella 59,99 35,99 SATIN AL

Lumberjack 79,98 67,98 SATIN AL

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar