Makyajınızı Pişirin! FloBlogger / 10.02.2017 Son dönemlerde adı oldukça duyulan ve sıklıkla kullanılmaya başlanan, pişirme anlamına gelen baking ya da cooking yöntemi, makyajın vücut ısısıyla bütünleşerek kalıcılaşması ve sabitlenmesi esasına dayanıyor. Peki baking nasıl yapılır, neden tercih edilir, püf noktaları nelerdir?


Normalde göz altlarımızdaki morlukları ve torbaları gizleyebilmek amacıyla kullandığımız kapatıcılar,  zaman içinde gözaltındaki çizgilere dolarak kötü ve doğal olmayan bir görünüme sebep olur. Baking yöntemi ile, kapatıcının üzerine transparan bir toz pudra uygulanarak, pudra dağıtılmadan yaklaşık 10 dakika bekliyoruz. Bunun sebebi, yüzümüzün ısısının kapatıcı ve pudrayı pişirerek, makyajımızın cildimizle daha iyi bütünleşmesini ve böylece daha pürüzsüz ve kalıcı görünmesini sağlıyor.

Baking makyajın yapımı ise şu şekilde: ilk olarak mutlaka önceden nemlendirilmiş olan göz çevremizde kapatmak veya aydınlatmak istediğimiz yerlere kapatıcı uyguluyoruz. Bölgenin önceden nemlendirilmiş olması, makyajın pul pul dökülmemesi ve ciltteki çizgilerin görünürlüğünün azalması açısından önemli.


İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar